Results are final as of 1.12.13

D Class Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st FFoto Finish D Class 3823 CBYC Brett Wilcock Dave Pearson (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Family Man D Class 377 CBYC Kevin   (5.0 DNS) 2.0 2.0 2.0 2.0 13.0 8.0
3rd Ffox Hat D Class 3771 CBYC Winton Buchanan James Dixon (5.0 DNF) 5.0 DNS 3.0 3.0 3.0 19.0 14.0
4th Cataclysm D Class 2597 CBYC Jeff Taylor   (5.0 DNS) 3.0 5.0 DNS 5.0 DNS 5.0 DNS 23.0 18.0

Finn Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Infiniti Finn NZL20 CBYC Chris Wells   2.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 9.0 6.0
2nd Finn NED25 CBYC Mike Pearson   1.0 (4.0) 4.0 3.0 2.0 14.0 10.0
3rd Doll-Finn Finn NZL213 NPCL Maurie Duncan   (7.0 DNS) 6.0 5.0 1.0 1.0 20.0 13.0
4th Gryfinn Finn NZL19 NPCL Max Mowbray   3.0 3.0 3.0 5.0 (7.0 DNS) 21.0 14.0
5th Finn NZL3M NPCL Hugh Dimmock   (7.0 DNF) 5.0 2.0 4.0 7.0 DNF 25.0 18.0
6th Finn NZL3B CBYC Ben Winters   (7.0 DNF) 2.0 7.0 DNF 6.0 4.0 26.0 19.0

Laser Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Laser 186661 CBYC Greg Corston   1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 7.0 5.0
2nd Laser 191621 CBYC Sefton Cole   (6.0 DNF) 6.0 DNS 1.0 2.0 1.0 16.0 10.0
3rd Laser 202688 TYPBC Samuel Rushton   2.0 2.0 (3.0) 3.0 3.0 13.0 10.0
4th Laser 192285 CBYC Fish   (6.0 DNS) 3.0 4.0 6.0 DNS 6.0 DNS 25.0 19.0
5th Laser 4.7 CBYC Nick O'Neill   (6.0 DNS) 6.0 DNF 6.0 DNF 6.0 DNS 6.0 DNS 30.0 24.0

Opti Green Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Opti Green 4209 CBYC Kaspar Hogg   (10.0 DNS) 10.0 DNS 1.0 1.0 1.0 2.0 25.0 15.0
2nd Opti Green 3948 TYPBC Nico Shearer   (10.0 DNS) 10.0 DNS 2.0 2.0 2.0 1.0 27.0 17.0
3rd Wild Blue Opti Green 2851 CBYC Aston Clinch   2.0 3.0 5.0 5.0 4.0 (10.0 DNS) 29.0 19.0
4th Opti Green 4350 NPCL Isaac Muller-Wild   1.0 1.0 3.0 (10.0 DNS) 10.0 DNS 10.0 DNS 35.0 25.0
5th Future Shock Opti Green 3741 MPYC Ella Wilcox   3.0 (10.0 DNS) 7.0 3.0 3.0 10.0 DNS 36.0 26.0
6th V=U+at Opti Green 3923 NPCL Marina Kenton Smith   5.0 2.0 (10.0 DNS) 10.0 DNS 10.0 DNS 10.0 DNS 47.0 37.0
7th Opti Green NZL Red CBYC Jack Drage   (10.0 DNS) 10.0 DNS 6.0 6.0 5.0 10.0 DNS 47.0 37.0
8th Outa Here Opti Green 4213 CBYC Jamie Soper   (10.0 DNS) 10.0 DNS 4.0 4.0 10.0 DNS 10.0 DNS 48.0 38.0
9th Opti Green 4358 NPCL Georgia Matheson   4.0 (10.0 DNS) 10.0 DNS 10.0 DNS 10.0 DNS 10.0 DNS 54.0 44.0

Opti Open Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Opti Open 4288 CBYC Zac Scheiwe   1 1.0 1.0 (2.0) 2.0 6.0 4.0
2nd Opti Open 4234 CBYC Fergus Frame   1 (3.0) 3.0 1.0 1.0 8.0 5.0
3rd Opti Open 411 CBYC Ben Baynes   .997 2.0 2.0 (4.0) 3.0 11.0 7.0
4th Sting Ray Opti Open 4184 NPCL Max McLachlan   .830 5.0 5.0 6.0 (11.0) 27.0 16.0
5th Opti Open 4204 CBYC David Buchanan   .721 4.0 6.0 8.0 (9.0) 27.0 18.0
6th Scooda Opti Open 3968 CBYC Scott Morrison   .595 (15.0 DNF) 7.0 9.0 4.0 35.0 20.0
7th Opti Open 4195 CBYC Rupert Limbrick   .532 (15.0 DNS) 13.0 3.0 5.0 36.0 21.0
8th Final Judgement Opti Open 3505 CBYC Mathew Bayley   .990 (15.0 DNF) 4.0 11.0 6.0 36.0 21.0
9th Red Rocket Opti Open 4178 CBYC Ed McAlister   .562 (15.0 DNS) 11.0 5.0 8.0 39.0 24.0
10th Opti Open 4346 CBYC Annabel Limbrick   .575 (15.0 DNS) 9.0 7.0 13.0 44.0 29.0
11th Opti Open 4535 NPCL Kyle Houston   .573 (15.0 DNS) 10.0 13.0 7.0 45.0 30.0
12th Athingi Opti Open 4287 CBYC Ruby Baynes   .578 (15.0 DNS) 8.0 10.0 12.0 45.0 30.0
13th Opti Open 4350 CBYC Rainer Wilcock   .502 (15.0 DNS) 14.0 12.0 10.0 51.0 36.0
14th Pink Floyd Opti Open 4015 CYC Alice Floyd   .547 (15.0 DNS) 12.0 14.0 15.0 DNS 56.0 41.0

P class Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st P class P196 CBYC Aris Shearer   1 (4.0 DNF) 1.0 2.0 1.0 8.0 4.0
2nd Innovator P class P472 CBYC Harry Corston   .975 1.0 (2.0) 1.0 2.0 6.0 4.0
3rd Ripped P class P219 NPCL Dion Houston   .954 (4.0 DNF) 3.0 3.0 3.0 13.0 9.0

Starling Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Scrat Starling 2109 TYPBC Adam Fitzgerald   1.0 1.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
2nd Starling 1296 MPYC Phoebe McGowan   (8.0 DNF) 2.0 4.0 2.0 16.0 8.0
3rd Starling 2108 TYPBC Annabel Cowan   (8.0 DNF) 4.0 2.0 4.0 18.0 10.0
4th Starling 1153 CBYC Kim Buchanan   (8.0 DNF) 8.0 DNS 1.0 3.0 20.0 12.0
5th Loose as a Goose Starling 1311 TYPBC Bradley White   (8.0 DNF) 5.0 5.0 5.0 23.0 15.0
6th Aftershock Starling 114 CBYC Charlotte Corston   (8.0 DNF) 3.0 8.0 DNS 8.0 OCS 27.0 19.0
7th Starling 1318 TYPBC James Goldingham   (8.0 DNF) 8.0 DNS 8.0 DNS 8.0 DNS 32.0 24.0



Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com